Skip To Content

Making Connections

A guide to legislators’ private and public interests

For citizens who want to understand how the Maine Legislature works, Pine Tree Watch provides this guide to the private financial interests of lawmakers, the bills they have sponsored and what committees they sit on. You'll find here the sources of income for legislators and their family members, what businesses they own as well as the bill numbers and summaries of legislation on which the lawmakers were primary sponsor in the current two-year session.

We draw no conclusions about the convergence of private and public interests, only provide the information so that you can look for conflicts of interest yourself. All information in this guide was derived from 2016 lawmaker income disclosure forms on the Maine Commission on Governmental Ethics and Election Practices’ website and the advanced bill search function on the Maine Legislature's website. We encourage you to use those sites yourself.

or

Select a house

Sen. Shenna Bellows District 14 Democrat Manchester
Sen. Eric Brakey District 20 Republican Auburn
Sen. Catherine E. Breen District 25 Democrat Falmouth
Sen. Michael E. Carpenter District 2 Democrat Houlton
Sen. Brownie Carson District 24 Democrat Harpswell
Sen. Justin Chenette District 31 Democrat Saco
Sen. Benjamin Chipman District 27 Democrat Portland
Sen. Ronald F. Collins District 34 Republican Wells
Sen. Andre Cushing III District 10 Republican Hampden
Sen. Scott W. Cyrway District 16 Republican Benton
Sen. Paul T. Davis, Sr. District 4 Republican Sangerville
Sen. Susan Deschambault District 32 Democrat Biddeford
Sen. William G. Diamond District 26 Democrat Windham
Sen. James F. Dill District 5 Democrat Old Town
Sen. Mark N. Dion District 28 Democrat Portland
Sen. Dana L. Dow District 13 Republican Waldoboro
Sen. Geoffrey Gratwick District 9 Democrat Bangor
Sen. James Hamper District 19 Republican Oxford
Sen. Dawn Hill District 35 Democrat Cape Neddick
Sen. Troy Dale Jackson District 1 Democrat Allagash
Sen. Roger Katz District 15 Republican Augusta
Sen. Lisa Keim District 18 Republican Dixfield
Sen. Brian Langley District 7 Republican Ellsworth
Sen. Nathan L. Libby District 21 Democrat Lewiston
Sen. Joyce A. Maker District 6 Republican Calais
Sen. Garrett Paul Mason District 22 Republican Lisbon Falls
Sen. Rebecca Millett District 29 Democrat South Portland
Sen. David Miramant District 12 Democrat Camden
Sen. Kimberley Rosen District 8 Republican Bucksport
Sen. Thomas Saviello District 17 Republican Wilton
Sen. Michael Thibodeau District 11 Republican Winterport
Sen. Eloise A. Vitelli District 23 Democrat Arrowsic
Sen. Amy Volk District 30 Republican Scarborough
Sen. Rodney L. Whittemore District 3 Republican Skowhegan
Sen. David C. Woodsome District 33 Republican North Waterboro
Rep. Kent F. Ackley District 82 Independent Monmouth
Rep. Robert W. Alley, Sr. District 138 Democrat Beals Island
Rep. Betty A. Austin District 107 Democrat Skowhegan
Rep. Susan M. Austin District 67 Republican Gray
Rep. Christopher W. Babbidge District 8 Democrat Kennebunk
Rep. Donna Bailey District 14 Democrat Saco
Rep. Dillon Bates District 35 Democrat Westbrook
Rep. Kevin J. Battle District 33 Independent South Portland
Rep. Henry John Bear Houlton Band of Maliseet Indians Tribal Houlton
Rep. Anne H. Beebe-Center District 93 Democrat Rockland
Rep. Seth Berry District 55 Democrat Bowdoinham
Rep. Bruce Bickford District 63 Republican Auburn
Rep. Russell Black District 114 Republican Wilton
Rep. Lydia Blume District 3 Democrat York Beach
Rep. Richard Bradstreet District 80 Republican Vassalboro
Rep. Heidi E. Brooks District 61 Democrat Lewiston
Rep. Mark Bryant District 24 Democrat Windham
Rep. Richard Campbell District 130 Republican Orrington
Rep. Barbara A. Cardone District 127 Democrat Bangor
Rep. Owen Casas District 94 Independent Rockport
Rep. Richard M. Cebra District 68 Republican Naples
Rep. Paul B. Chace District 46 Republican Durham
Rep. Ralph Chapman District 133 Green Independent Brooksville
Rep. Benjamin T. Collings District 42 Democrat Portland
Rep. Janice E. Cooper District 47 Democrat Yarmouth
Rep. Patrick Corey District 25 Republican Windham
Rep. Garrel Craig District 128 Republican Brewer
Rep. Matthew Dana II Passamaquoddy Tribe Tribal Princeton
Rep. Matthea E. L. Daughtry District 49 Democrat Brunswick
Rep. Jennifer DeChant District 52 Democrat Bath
Rep. Dale Denno District 45 Democrat Cumberland
Rep. Michael Devin District 90 Democrat Newcastle
Rep. Kathleen RJ Dillingham District 72 Republican Oxford
Rep. Donna R. Doore District 85 Democrat Augusta
Rep. Robert S. Duchesne District 121 Democrat Old Town
Rep. Michelle Dunphy District 122 Democrat Old Town
Rep. Ellie Espling District 65 Republican New Gloucester
Rep. Richard R. Farnsworth District 37 Democrat Portland
Rep. Bradlee Farrin District 111 Republican Norridgewock
Rep. Jessica Fay District 66 Democrat Raymond
Rep. Ryan M. Fecteau District 11 Democrat Biddeford
Rep. Robert Foley District 7 Republican Wells
Rep. Kenneth Wade Fredette District 100 Republican Newport
Rep. Aaron M. Frey District 124 Democrat Bangor
Rep. Roger J. Fuller District 59 Democrat Lewiston
Rep. Andrew Gattine District 34 Democrat Westbrook
Rep. Karen A. Gerrish District 20 Republican Lebanon
Rep. Sara Gideon District 48 Democrat Freeport
Rep. James S. Gillway District 98 Republican Searsport
Rep. Phyllis A. Ginzler District 69 Republican Bridgton
Rep. Jared Golden District 60 Democrat Lewiston
Rep. Gay M. Grant District 83 Democrat Gardiner
Rep. Chad Grignon District 118 Republican Athens
Rep. Martin Grohman District 12 Independent Biddeford
Rep. Stacey Guerin District 102 Republican Glenburn
Rep. David Haggan District 101 Republican Hampden
Rep. Scott Hamann District 32 Democrat South Portland
Rep. James Handy District 58 Democrat Lewiston
Rep. Sheldon M. Hanington District 142 Republican Lincoln
Rep. Jeffery P. Hanley District 87 Republican Pittston
Rep. Denise Harlow District 36 Independent Portland
Rep. Matthew Harrington District 19 Republican Sanford
Rep. Lance Harvell District 113 Republican Farmington
Rep. Stephanie Hawke District 89 Republican Boothbay Harbor
Rep. Frances M. Head District 117 Republican Bethel
Rep. Erin Herbig District 97 Democrat Belfast
Rep. Lloyd Herrick District 73 Republican Paris
Rep. Craig V. Hickman District 81 Democrat Winthrop
Rep. Norman E. Higgins District 120 Independent Dover-Foxcroft
Rep. Gary Hilliard District 76 Republican Belgrade
Rep. George Hogan District 13 Democrat Old Orchard Beach
Rep. Brian Hubbell District 135 Democrat Bar Harbor
Rep. Patricia Hymanson District 4 Democrat York Beach
Rep. Christopher A. Johansen District 145 Republican Monticello
Rep. Erik C. Jorgensen District 41 Democrat Portland
Rep. Jonathan Kinney District 22 Republican Limington
Rep. MaryAnne Kinney District 99 Republican Knox
Rep. Victoria P. Kornfield District 125 Democrat Bangor
Rep. Walter A. Kumiega III District 134 Democrat Deer Isle
Rep. Mark W. Lawrence District 2 Democrat Eliot
Rep. Lawrence Lockman District 137 Republican Amherst
Rep. Thomas R.W. Longstaff District 109 Democrat Waterville
Rep. Louis Luchini District 132 Democrat Ellsworth
Rep. Peter A. Lyford District 129 Republican Eddington
Rep. Colleen M. Madigan District 110 Democrat Waterville
Rep. John E. Madigan, Jr. District 115 Democrat Rumford
Rep. Richard S. Malaby District 136 Republican Hancock
Rep. Donald G. Marean District 16 Republican Hollis
Rep. John L. Martin District 151 Democrat Eagle Lake
Rep. Roland D. Martin District 150 Democrat Sinclair
Rep. Anne-Marie Mastraccio District 18 Democrat Sanford
Rep. David H. McCrea District 148 Democrat Fort Fairfield
Rep. Joyce E. McCreight District 51 Democrat Harpswell
Rep. Carol A. McElwee District 149 Republican Caribou
Rep. Andrew McLean District 27 Democrat Gorham
Rep. Gina Melaragno District 62 Democrat Auburn
Rep. Kimberly J. Monaghan District 30 Democrat Cape Elizabeth
Rep. Matthew Moonen District 38 Democrat Portland
Rep. Catherine M. Nadeau District 78 Democrat Winslow
Rep. Beth O'Connor District 5 Republican Berwick
Rep. Margaret O'Neil District 15 Democrat Saco
Rep. Lester S. Ordway District 23 Republican Standish
Rep. Jennifer Parker District 6 Democrat South Berwick
Rep. Wayne Parry District 10 Republican Arundel
Rep. Michael D. Perkins District 77 Republican Oakland
Rep. Anne Perry District 140 Democrat Calais
Rep. John Joseph Picchiotti District 108 Republican Farfield
Rep. Richard A. Pickett District 116 Republican Dixfield
Rep. Jeffrey K. Pierce District 53 Republican Dresden
Rep. Teresa Pierce District 44 Democrat Falmouth
Rep. Matthew Pouliot District 86 Republican Augusta
Rep. Dwayne Prescott District 17 Republican Waterboro
Rep. Lois Galgay Reckitt District 31 Democrat South Portland
Rep. Roger Reed District 103 Republican Carmel
Rep. Christina Riley District 74 Democrat Jay
Rep. Rachel Talbot Ross District 40 Democrat Portland
Rep. Deane Rykerson District 1 Democrat Kittery
Rep. Heidi Sampson District 21 Republican Alfred
Rep. Heather Sanborn District 43 Democrat Portland
Rep. Deborah Sanderson District 88 Republican Chelsea
Rep. John Schneck District 126 Democrat Bangor
Rep. Stedman Seavey District 9 Republican Kennebunkport
Rep. Bettyann Sheats District 64 Democrat Auburn
Rep. Roger L. Sherman District 144 Republican Houlton
Rep. Abden Simmons District 91 Republican Waldoboro
Rep. Heather W. Sirocki District 28 Republican Scarborough
Rep. Thomas H. Skolfield District 112 Republican Weld
Rep. John Spear District 92 Democrat South Thomaston
Rep. Stephen S. Stanley District 143 Democrat Medway
Rep. Paul Stearns District 119 Republican Guilford
Rep. Joel R. Stetkis District 105 Republican Canaan
Rep. Harold Stewart III District 147 Republican Presque Isle
Rep. Scott Strom District 106 Republican Pittsfield
Rep. Paula G. Sutton District 95 Republican Warren
Rep. Michael Sylvester District 39 Democrat Portland
Rep. Denise Tepler District 54 Democrat Topsham
Rep. Maureen Terry District 26 Democrat Gorham
Rep. Tim Theriault District 79 Republican China
Rep. Jeffrey Timberlake District 75 Republican Turner
Rep. Ryan Tipping-Spitz District 123 Democrat Orono
Rep. Ralph L. Tucker District 50 Democrat Brunswick
Rep. William R. Tuell District 139 Republican East Machias
Rep. Beth Peloquin Turner District 141 Republican Burlington
Rep. Karen Vachon District 29 Republican Scarborough
Rep. Nathan Wadsworth District 70 Republican Hiram
Rep. Raymond Wallace District 104 Republican Dexter
Rep. Karleton S. Ward District 131 Republican Holden
Rep. Charlotte Warren District 84 Democrat Hallowell
Rep. Dustin M. White District 146 Republican Washburn
Rep. Tom J. Winsor District 71 Republican Norway
Rep. Stephen J. Wood District 57 Republican Sabattus
Rep. Stanley Paige Zeigler, Jr. District 96 Democrat Montville